Europejski Tydzień Sportu – relacja


W tygodniu 26 – 29 września 2023 r. Gminne Centrum Edukacji i Sportu przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 i 4 w Ziębicach zorganizowało cykl turniejów i zawodów w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu 2023. Można również dodać, że 24.09 z inicjatywy GCEiS odbył się także wyjazd do austriackiej miejscowości Ebreichsdorf, w którym wzięło udział 12 uczniów ze szkół podstawowych i ponad podstawowych z Gminy Ziębice. Uczniowie wzięli udział w 20 Międzynarodowym Biegu Miejskim, który oficjalnie zapoczątkował Europejski Tydzień Sportu.
Największe sukcesy odnieśli Klaudia Pomykała (ZSP Ziębice) – 1 miejsce na dystansie 3300 m (kategoria U16-U18), Dawid Koperski – 1 miejsce na dystansie 3300 m (kategoria U16-U18) i Filip Lusa – 2 miejsce na dystansie 1100 m (kategoria U14).
Kadrę opiekunów stanowili Pan Jerzy Koprowski – nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP w Ziębicach, Pani Iwona Pawłowska – nauczycielka SP nr 4 w Ziębicach oraz Pan Andrzej Regner dyrektor GCEiS w Ziębicach.

Kolejnym sportowym wydarzeniem był „Bieg Orląt Lwowskich”, który odbył się 26 września na Stadionie Miejskim w Ziębicach,
Bieg został zorganizowany na dystansie 1421 metrów, który symbolizuje liczbę poległych w walkach dzieci – młodych obrońców Lwowa, którzy od listopada 1918 r. do maja 1919 r. walczyli w obronie oblężonego miasta.
Najmłodszym poległym był Janek Kukawski, który zginął w wieku 9 lat, dlatego to uczniowie klas trzecich zaproszeni zostali do włączenia się w bieg.
Dziewięciolatkom reprezentującym szkoły podstawowe z Ziębic i Niedźwiedzia kibicowali Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz,
Dyrektorzy gminnych szkół: pan Janusz Kwaśnica i pan Mariusz Szczepanowski, nauczyciele, rodzice uczestników oraz uczennice z UKS Jedynka, które poprowadziły bieg.

Po dyscyplinach biegowych przyszedł czas na sporty zespołowe. W środę 27 września na boisku Orlik w Ziębicach rozegrano Turniej Piłki nożnej o Puchar Burmistrza Ziębic. W zawodach wzięły udział Szkoła Podstawowa nr 2 i 4 z Ziębic, Szkoła Podstawowa w Henrykowie i Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Lubnowa. Po zaciętym i emocjonującym turnieju zwyciężyła SP nr 4 przed SP nr 2. Trzecie miejsce zajęła SP w Henrykowie a czwarte NSP w Lubnowie. Puchary, dyplomy i pamiątkowe medale uczestnikom turnieju wręczył Burmistrz Ziębic Pan Mariusz Szpilarewicz.

Czwartek 28 września był dniem, w którym odbyły turniej tenisa stołowego i piłki ręcznej. Tenis stołowy został przeprowadzony na sali gimnastycznej GCEiS w Ziębicach. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Natalia Świątek przed Nikolom Kuszaj . Turniej chłopców bezapelacyjnie wygrał Filip Lusa (SP 4), który w finale pokonał Huberta Flisika (SP 2). Kolejne miejsca chronologicznie zajmowali Szymon Krucień (SP 4), Karol Kuziemski (SP 4), Piotr Sowiński (SP 2 ), Michał Górniak (SP 2) i Oskar Derkacz (SP 2). Dyplomy i puchary zwycięzcom wręczył Dyrektor GCEiS w Ziębicach Pan Andrzej Regner. W tym samym czasie w sali gimnastycznej SP nr 4 rozgrywany był turniej piłki ręcznej, w którym to dziewczęta ze SP nr 4 pokonały chłopców ze SP nr 2.

Ostatnim akcentem Europejskiego Tygodnia Sportu był turniej w koszykówkę drużyn mieszanych, który został rozegrany w piątek 29 września na sali gimnastycznej SP nr 4. W zawodach wzięły udział 4 zespoły: SP nr 2, SP w Henrykowie, SP nr 4 – klasa 6 i SP nr 4 – klasa 5.
Grano systemem każdy z każdym, a ostateczna klasyfikacja przedstawiała się w sposób następujący: 1 miejsce – SP nr 2, 2 miejsce – SP w Henrykowie, 3 miejsce – SP nr 4 – klasa 6 i 4 miejsce – SP nr 4 – klasa 5.

Na koniec serdecznie podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli wychowania fizycznego, których pomoc była nieoceniona przy organizacji Europejskiego Tygodnia Sportu. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Januszowi Kwaśnicy, Pani Małgorzacie Dąbrowskiej, Panu Grzegorzowi Wołczykowi, Panu Tomaszowi Świderskiemu z SP nr 4, Panu Jackowi Ławrynowiczowi i Grzegorzowi Pierzakowi z SP nr 2. Dziękujemy również Panu Grzegorzowi Obodiakowi, Danielowi Garbaczowi z SP z Henrykowa i Szymonowi Mularczykowi z NSP z Lubnowa za przyjazd i uczestnictwo w zawodach.
Koordynatorem całego cyklu turniejów z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu był pracownik GCEiS w Ziębicach Pan Przemysław Palmowski.

Dyrektor GCEiS w Ziębicach