POWRÓT WYMIANY MŁODZIEŻY Z MIASTEM PARTNERSKIM EBREICHSDORF W AUSTRII


Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w dniach 8.05.-12.05.2023r. 41-osobowa grupa uczniów z Gminy Ziębice z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach, Szkoły Podstawowej w Henrykowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach przebywała w ramach wymiany młodzieży w mieście partnerskim Ebreichsdorf na zaproszenie Burmistrza Pana Wolfganga Kocevara. Nasi uczniowie zamieszkali w doskonałych warunkach w zaprzyjaźnionej szkole w Ebreichsdorf. Bogaty program przygotowany został przez dyrektora szkoły Panią Sylwię Benig- Hamberger, która jak zwykle perfekcyjnie zorganizowała pobyt naszych uczniów w Austrii. Naszej grupie towarzyszyli od rana do wieczora  nauczyciele tamtejszej szkoły: Brigitta Mayer, Beate Rainer i Wolfgang Benesch. Oprócz wspólnych spotkań z młodzieżą austriacką, które zdecydowanie były najważniejszym elementem wymiany, uczniowie zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc przy wspaniałej słonecznej pogodzie i temperaturze powietrza około 20 stopni Celsjusza:

  • miasto Graz wraz ze słynną wieżą  zegarową, kinem 4D wraz z projekcją filmu o zabytkach miasta Graz,
  • Manufakturę czekolady ,,Zotter” w miejscowości Riegersburg wraz z przepyszną degustacją wyrobów manufaktury,
  • zamek ,,Riegersburg” wraz z pokazem lotów ptaków drapieżnych,
  • centrum Wiednia ze ścieżką edukacyjną i zabytkami stolicy Austrii oraz pobyt w Muzeum grafiki-3D-PicArt.

Bogaty program pobytu uzupełniła wizyta w centrum handlowym  w Wiedniu oraz wspólna dyskoteka, która przyczyniła się do zawiązania nowych znajomości pomiędzy młodzieżą polską i austriacką.

Był także czas na smakołyki. Grupa naszej młodzieży została zaproszona w pierwszym dniu pobytu przez Wiceburmistrza Ebreichsdorf na przepyszne włoskie lody do tamtejszej lodziarni.

Należy też wspomnieć o pierwszym dniu pobytu naszej grupy, która przyjęta została bardzo uroczyście w tamtejszym Urzędzie Miejskim. Spotkanie miało na celu przedstawienie naszym uczniom Gminy Ebreichsdorf. W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Ebreichsdorf Pan Wolfgang Kocevar oraz Wiceburmistrz Pan Christian Pusch. Otrzymali oni wiele pytań od naszej młodzieży dotyczących funkcjonowania gminyEbreichsdorf.

W ostatnim dniu pobytu przeprowadzone zostały także dla naszych uczniów ciekawe zajęcia z wychowania fizycznego oraz gotowania. Za udział w zajęciach sportowych uczniowie otrzymali dyplomy.

Grupie młodzieży z Gminy Ziębice towarzyszyła kadra pedagogiczna z wyżej wymienionych szkół z kierownikiem grupy Panem Jerzym Koprowskim – nauczycielem języka niemieckiego i wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach na czele. Pozostałymi opiekunami byli: Pani Iwona Pawłowska – nauczycielka języka niemieckiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach oraz Pani Monika Regner – nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Henrykowie. Gminę Ziębice reprezentowali Pan Marek Wereśniak – naczelnik Wydziału Nieruchomości i Rolnictwa oraz Pan Andrzej Regner – Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, którzy uczestniczyli w paru spotkaniach z władzami Gminy Ebreichsdorf oraz sprawowali dodatkowo funkcję opiekunów naszej młodzieży. Wynikiem przeprowadzonych rozmów są wstępne plany poszerzenia współpracy o inne grupy mieszkańców obu gmin oraz dalszy rozwój współpracy w dziedzinie oświaty i sportu.

Na szczególne słowa podziękowania za gościnność należą się nie tylko Burmistrzowi Ebreichsdorf, Pani Dyrektor oraz nauczycielom tamtejszej szkoły, ale  także Pani Annemarie Bauer – honorowemu mieszkańcowi Gminy Ziębice, tamtejszym radnym gminnym Pani Marii Sordje, Panu Geraldowi Valenta, a także wszystkim pozostałym osobom dzięki którym czuliśmy się jak w domu. Następne spotkanie młodzieży miast partnerskich Ziębice – Ebreichsdorf zaplanowano na wiosnę 2024 roku, tym razem w Polsce. Z całą pewnością należy dołożyć za rok wszelkich starań, aby pobyt młodzieży z Ebreichsdorf  w naszej gminie był co najmniej tak ciekawy i bogaty w atrakcje, jak pobyt naszej młodzieży w Austrii. W tą wymianę opłaca się inwestować, a na pewno nie wolno z niej zrezygnować, gdyż znajduje się w dalszym ciągu  w fazie rozwoju i może przynieść dla wielu mieszkańców Gminy Ziębice, a także dla samej gminy niewspółmierne korzyści, w szczególności dla najmłodszych pokoleń Ziębiczan.

Na koniec dodam tylko, że podstawowym kryterium kwalifikacji młodzieży do wyjazdu nie jest zasobność portfela, a postępy w nauce. Jest to nagroda dla tych uczniów, którzy chcą się uczyć i którzy potrafią się wzorowo zachować, co pokazali podczas swojego 5-dniowego pobytu u naszych przyjaciół w austriackim Ebreichsdorf. Możemy być z nich dumni!!!