Mistrzostwa powiatu ząbkowickiego w szachach szybkich


Pierwsze w historii powiatu ząbkowickiego Otwarte Mistrzostwa w szachach szybkich pod Honorowym patronatem Starosty Ząbkowickiego Pana Romana Festera i Burmistrza Ziębic Pana Mariusza Szpilarewicza, odbyły się w sobotę 16 października w Ziębickim Centrum Kultury. Pomysłodawcą i głównym organizatorem zawodów było Przedszkole Na Orlej Polanie w Ziębicach. W rozegranych zawodach wzięło udział 124 szachistów nie tylko z terenu powiatu, ale również z takich miejscowości jak Oława, Jelenia Góra, Bogatynia, Wysoka, Radków, Częstochowa, Świdnica, Polanica Zdrój oraz Wrocław. Zawodników przywitali, tym samym rozpoczynając zawody, Starosta Ząbkowicki oraz w imieniu Burmistrza Ziębic Pan Sekretarz Rafał Śledź. Gościem Honorowym był Pan Jerzy Dąbrowski ziębicki działacz sportowy, wieloletni propagator szachów wśród dzieci i młodzieży.

Turniej przebiegał w czterech kategoriach: młodzik do lat 7 w której grało 22 zawodników, młodzik do lat 9 z 52 zawodnikami, grupa do lat 14-junior młodszy, w której zagrało 29 zawodników, w kategorii OPEN, startowało 20 szachistów. Turniej rozegrany był systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. W grupie OPEN tempo gry wynosiło 10’+ 5’’, w pozostałych grupach obowiązywało tempo 15’ na zawodnika. Sędzią głównym zawodów był Pan Piotr Klukiewicz, a sędzią rundowym Pani Olga Lisowska.

Wyniki zawodów:

Grupa Open:

 1. Bartosz Siembab -UKS Giecek Radków
 2. Sławomir Masło – KSz GAMBIT MDK Świdnica
 3. Maciej Wróbel – MGLKS Parnas Oława

Najlepsza zawodniczka: Ewelina Wróbel – MGLKS Parnas Oława

Grupa JUNIOR MŁODSZY do 14 lat, chłopcy:

 1. Piotr Palac – Srebrna Góra
 2. Damian Podlipniak – Srebrna Góra
 3. Tomasz Wijaszka – Srebrna Góra

Grupa JUNIOR MŁODSZY do 14 lat, dziewczęta:

 1. Jagoda Szczepańska – UKS SP3 w Bogatyni
 2. Oliwia Wijaszka – Srebrna Góra
 3. Gabriela Piwińska – Kamieniec Ząbkowicki

Grupa MŁODZIK do 9 lat, chłopcy:

 1. Leon Szulc – KSz Polonia Wrocław
 2. Michał Urbaniak – ZSP Wysoka
 3. Maksymilian Kornak – ZSP Wysoka

Grupa MŁODZIK do 9 lat, dziewczęta:

 1. Aliaksandra Klintsevich – MUKS MDK Śródmieście Wrocław
 2. Julita Zych – SP 2 Ziębice/Sekcja Szachowa Ziębickie Orły
 3. Victoria Talaga-Siekierska – KSz Jelonka Jelenia Góra

Grupa MŁODZIK do 7 lat, chłopcy:

 1. Wierzbicki Wojciech – ZSP Wysoka
 2. Adam Zych – Przedszkole Na Orlej Polanie/Sekcja Szachowa Ziębickie Orły
 3. Maksymilian Kwiatkowski – Sekcja Szachowa Ziębickie Orły

Grupa MŁODZIK do 7 lat, dziewczęta:

 1. Lena Leśniowska – SP 2 Ziębice/Sekcja Szachowa Ziębickie Orły
 2. Sara Świdzińska – SP 2 Ziębice/Sekcja Szachowa Ziębickie Orły
 3. Aleksandra Lisiecka – Srebrna Góra

 

Zawodnicy w kategorii Open otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody finansowe: I miejsce – 300 zł, II miejsce – 200 zł, III – miejsce – 100 zł, najlepsza zawodniczka – 200 zł. Juniorzy i młodzicy otrzymali pamiątkowe statuetki, książki o tematyce szachowej oraz karty podarunkowe do Salonów Empik. Wszyscy nagrodzeni otrzymali również Karty Podarunkowe na Spływ Pontonowy Przełomem Bardzkim od SKI RAFT. Organizatorzy, pamiątkowymi statuetkami ziębickiej Bramy Paczkowskiej wyróżnili najstarszego uczestnika turnieju, Pana Leszka Palińskiego, najmłodszego zawodnika Adama Zycha i najmłodszą zawodniczkę Olgę Więckowską. Wszyscy zawodnicy Mistrzostw otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale oraz niespodzianki przygotowane przez organizatorów.  Uroczystej dekoracji zawodników dokonał Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz, Dyrektor GCEiS Pan Andrzej Regner oraz Sekretarz Gminy Pan Rafał Śledź.

Na zakończenie zawodów w imieniu organizatorów Pani dyrektor Przedszkola Na Orlej Polanie Katarzyna Kolega podziękowała serdecznie wszystkim uczestnikom Mistrzostw za atmosferę i sportową rywalizację, Panu Staroście, Panu Burmistrzowi, Panu Sekretarzowi oraz Panu Dyrektorowi GCEiS za pomoc w organizacji zawodów. Pracownikom ZCK za przygotowanie pomieszczeń w których odbywały się zawody i przebywali uczestnicy. Pani dyrektor podziękowania skierowała również do Sędziów Zawodów. Szczególne podziękowania otrzymali Pracownicy Przedszkola za pomoc, zaangażowanie w przygotowanie i przebieg Mistrzostw. Za rok Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję Mistrzostw, na którą już dzisiaj wszystkich zapraszają.