Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

Święto Niepodległości to nie tylko uroczystości patriotyczne i wydarzenia kulturalne, to także wiele imprez sportowych w tym również szachowych. Nasi szachiści w sposób uroczysty świętowali, rozgrywając wspaniałe zawody szachowe. W dniu 11 listopada 2019 roku, reprezentacja uczestniczyła w Turnieju Szachowym o Szablę J. Piłsudskiego w Świdnicy. Turniej zgromadził 189 zawodników w różnych grupach wiekowych od najmłodszych do seniorów, a organizatorem był świdnicki Klub Gambit Świdnica oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Zawody rozpoczęły się odśpiewaniem czterech zwrotek Hymnu Państwowego, to była bardzo podniosła chwila. Szachiści rozegrali 8 rund systemem szwajcarskim, tempem 15’ na zawodnika. W grupie do lat ośmiu grało 64 zawodników w tym nasza reprezentacja: Adam Zych, Julita Zych, Milena Rener i Jakub Pawlak. Rewelacyjny start zaliczył Adam, który z 7 punktami na 8 możliwych wygrał nie tylko swoją grupę do lat 6, ale również całe zawody. Najlepszy zawodnik na 64 startujących i jednocześnie najmłodszy. Doskonale spisała się również Julita zdobywając 6 punktów zajęła  1 miejsce wśród dziewcząt do lat 8, a 4 w całym turnieju. Miejsce 3 wśród dziewcząt zajęła Milena, a Jakub na 41 grających chłopców w grupie do lat 8 zajął bardzo dobre 12 miejsce gromadząc 5 punktów. Organizatorzy zadbali o uroczystą oprawę zawodów,  każdy uczestnik otrzymał kokardę narodową przed rozpoczęciem turnieju z głośników słychać było pieśni wojskowe i niepodległościowe.  Na zakończenie turnieju Zbigniew Curyl – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, w mundurze i charakteryzacji przypominającej Marszałka Józefa Piłsudskiego – wręczył uczestnikom dyplomy, medale oraz nagrody. To był wspaniały Turniej, który na długo zostanie w pamięci zawodników i ich rodziców.