PAŹDZIERNIKOWE STARTY SZACHISTÓW


Październik szachiści rozpoczęli od mocnych startów. Początek miesiąca to Turniej Wrocławskiego Krasnala, który odbył się 5 października. Organizatorem zawodów był Klub Szachowy Polonia Wrocław. Zawody przebiegały w pięciu grupach wiekowych. W najmłodszej grupie do lat 5, zawodnicy rozegrali turniej na dystansie 5 rund, systemem szwajcarskim, tempem 15 minut na zawodnika. Wśród najmłodszej grupy znalazł się zawodnik Przedszkola Na Orlej Polanie, Adam Zych, który zdobywając 5 punktów na 5 możliwych wygrał zawody. W grupie do lat 8, grało 21 zawodników którzy rozegrali turniej na dystansie 6 rund, systemem szwajcarskim, tempem 15 minut na zawodnika. Zawodniczka Sekcji Szachowej Ziębickie Orły, Julita Zych z 4 punktami zajęła 6 miejsce w całym turnieju, a 1 miejsce wśród dziewcząt.

W dniach 5-6 października w Żarowie VII Memoriale Szachowym pamięci J. Kipczaka i P. Paradowskiego startował zawodnik Ziębickich Orłów, Jakub Pawlak. W grupie z rankingiem 1250-1400 w której startował Jakub, zagrało 34 zawodników. Zwody rozegrano na dystansie 7 rund, systemem szwajcarskim, tempem 60 minut na zawodnika, których obowiązywał zapis partii szachowych. Jakub ostatecznie zajął 5 miejsce wśród chłopców, a 8 w całym turnieju. Jakub znalazł się wśród 3 nagrodzonych Juniorów, zajmując 3 miejsce. Nie udało się wypełnić normy na wyższą kategorię, ale start należy uznać za bardzo udany.

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęły się starty z cyklu Otwartych Mistrzostw Wrocławia w szachach szybkich. Dnia 19 października grupa naszych szachistów zagrała czwarte z zaplanowanych pięciu w cyklu spotkań. Turniej odbył się w trzech grupach wiekowych. Najmłodsza grupa do lat 6 liczyła 16 zawodników, w tej grupie zagrało trzech zawodników z Przedszkola Na Orlej Polanie. Zawodnicy rozegrali 5 partii, systemem szwajcarskim, tempem 15 minut na zawodnika. Rewelacyjne zawody rozegrał Antoni Orlicki zdobywając 3 pkt. zajął 3 miejsce, Adam Zych zajął 7 miejsce gromadząc 2,5 pkt., Mateusz Sowiński z wynikiem 2 punkty miejsce 9.

W grupach starszych do lat 7 i do lat 8, grali zawodnicy Sekcji Szachowej Ziębickie Orły. W grupie do lat 7 zawodnicy rozegrali 7 rund. Zawodniczka Sara Świdzińska z rezultatem 3 pkt. zajęła 1 miejsce wśród dziewcząt. Miejsce 10, gromadząc 3 pkt.  zajął Maksymilian Kwiatkowski, a 12 rezultat Szymon Opach zdobywając 2,5 punktu.

Grupa najstarsza to start pięciorga zawodników Orłów. Wśród chłopców doskonały rezultat zaliczył Jakub Pawak, zdobywając 5 na 7 punktów zajął 4 miejsce w całym turnieju, 12 był Marcel Rawski ze zdobytymi 4 punktami, Paweł Blicharski zdobywając 3 punkty zajął 19 miejsce. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Milena Regner, która zajęła 1 miejsce, a 7 w turnieju zdobywając 5 punktów, miejsce 2 wśród dziewcząt a 12 w turnieju zajęła Julita Zych. W najstarszej grupie grało w sumie 35 zawodników. Ostatnie zawody z cyklu OMW odbędą się 30 listopada i będą zakończeniem Mistrzostw.

Zawodami w dniu 27 października zakończyły się tegoroczne Otwarte Mistrzostwa Wałbrzycha w szachach szybkich dla juniorów do lat 10. W trzecim turnieju stanęło do zmagań 22 zawodników. Najlepszy wśród zawodników naszych zawodników był Marcel Rawski, który zaliczył doskonały start zdobywając 5 na 7 punktów zajął 4 miejsce. Miejsce 8 z 4 punktami osiągnął Adam Zych, Jakub Pawlak uplasował się na 9 miejscu gromadząc 3,5 punktu. Zawodnik Szymon Opach zakończył zawody na miejscu 12. Dziewczęta poradziły sobie równie dobrze: Milena Regner zajęła 1 miejsce z 4 punktami, Julita Zych zdobywając 3,5 punktu zajęła 4 miejsce, Sara  Świdzińska 3 punkty miejsce 6.

W związku z tym, że były to ostatnie zawody z cyklu otwartych Mistrzostw Wałbrzycha odbyło się podsumowanie trzech kolejnych turniejów. Trzecie miejsce zdobywając medal brązowy zajął Adam Zych wyprzedzając w klasyfikacji o 0,5 punktu Jakuba Pawlaka, który ostatecznie znalazł się tuż za podium na 4 miejscu. Klasyfikację dziewcząt wygrała Milena Regner wyprzedzając o 0,5 punktu drugą Julitę Zych, miejsce 5 zajęła Sara Świdzińska, która była najmłodszą dziewczynką biorącą udział w turnieju.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne starty!