Wyjazd do Chorwacji w ramach projektu Erasmus+ ”Coding in a cultural Europe”


Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach realizuje projekt Erasmus+ ”Coding in a cultural Europe”. Współpartnerami w projekcie są szkoły z: Turcji, Hiszpanii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Od 14 do 18  października 2019r. uczniowie ziębickiej „Dwójki” wraz z opiekunami panią: Ewą Nenkin – koordynatorem projektu, Marzeną Tworek – odpowiedzialną za realizację zadań z zakresu ICT oraz dyrektorem szkoły Dorotą Hirkowską gościli w mieście Pożega w Chorwacji. Program przygotowany przez chorwacką szkołę był bardzo bogaty i ciekawy. Gospodarze przywitali wszystkich bardzo radośniei serdecznie, prezentując chorwackie tańce. Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych, sportowych i kulinarnych oraz w warsztatach w Scratchu. Nauczyciele zaś poznawali system edukacyjny chorwackiej szkoły i  odbyli szkolenie na temat drukarek 3D. Realizowane były zadania projektowe. Jedno z nich, to kontynuacja pracy nad książką na temat robotów w języku angielskim.

Reprezentanci każdego państwa przedstawili prezentacje na temat zabytków, które w ich kraju są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowali Kopalnię Soli w Wieliczce, jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Podczas 5 dni uczestnicy zwiedzili kilka naprawdę ciekawych miejsc w Chorwacji: fabrykę samochodów  Auto Rimac w miejscowości Sveta Nedelja, Muzeum Neanderthal w  Krapinie, Narodowy Park, w którym można było zobaczyć ponad 300 gatunków ptaków w Kopački rit położonym między Dunajem a rzeką Drawą. Uczniowie mieli możliwość sterowania symulatorem helikoptera oraz odwiedzenia hodowli koni biorących udział w zawodach zaprzęgowych.

Ciekawy program, serdeczność gospodarzy ich gościnność i otwartość sprawiła, że pobyt w Chorwacji na długo pozostanie w pamięci zarówno młodzieży jak i nauczycieli.