Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Bułgarii, w ramach programu Erasmus + Stem


Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach realizuje program Erasmus + Stem +A, w ramach którego grupa uczniów wraz z nauczycielami panią Dorotą Wroną – Popko oraz Renatą Stuglik wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu, którego gospodarzem była bułgarska szkoła OU „Vasil Levski”. W realizacji projektu biorą również udział nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich z Turcji, Hiszpanii, Węgier oraz Włoch.

W czasie intensywnych pięciu dni pobytu w słonecznym Lovech uczniowie mieszkali u swoich kolegów, uczestniczyli w zajęciach szkolnych, wspólnie pracowali nad projektami z zakresu matematyki, nauk ścisłych, projektowania, technologii, informatyki i sztuki, rozwijali zdolności językowe, a także poznawali kulturę i zabytki Bułgarii.

Program pobytu w Lovech był niesamowicie ciekawy i bardzo napięty – obfitował w różne formy zajęć. Podczas wycieczek uczestnicy zwiedzali ciekawe miejsca. Jednym z nich było malowniczo położone miasteczko Gabrowo, uważane za najdłuższe miasto Bułgarii. Jego zabudowa ciągnie się wzdłuż obu brzegów rzeki Jantry na długości około 25 kilometrów. Niezwykle ciekawa okazała się wizyta w  Interactive Museum of Industry. Nie było to zwyczajne muzeum z zakurzonymi eksponatami i nudnym przewodnikiem, wręcz przeciwnie – zwiedzając poszczególne kondygnacje tego interaktywnego obiektu, dowiedzieć się można wiele o przemyśle i historii Bułgarii, ucząc i bawiąc się jednocześnie. Swoistym wehikułem czasu, przenoszącym zwiedzających w przeszłość, była wędrówka ulicami Etera – wioski skansenu –  muzeum bułgarskiego rzemiosła, składającego się z ponad 100 starych domów, sklepików i wciąż działających warsztatów. To muzeum, które „żyje” – sklepikarze i rękodzielnicy przebywają w swoich manufakturach, sprzedają bądź wykonują dawnymi sposobami wyroby rzemieślnicze. Można zobaczyć, jak powstają noże, miedziane garnki, gliniane naczynia, dzwonki pasterskie, wełna, czy dziecięce zabawki oraz skosztować słodkich, bułgarskich przysmaków, wyrabianych według starych receptur. Na długo w pamięci pozostanie wizyta w Sofii, w „Muzeico”-  interaktywnym muzeum historii i nauki. Tu odbywa się podróż w czasie, wraca się do przeszłości za przyczyną obiektów z zakresu archeologii, geologii i paleontologii. Na trasie wędrówki znalazła się również Fabryka Czekolady, gdzie poznaje się historię czekolady i proces powstawania słodkich przekąsek. Pobyt w Lovech był więc niezwykle udany! Uczniowie poznali nowych kolegów, zawiązali przyjaźnie, odkryli inną, ciekawą kulturę.

Uczniowie wraz z nauczycielami serdecznie dziękują bułgarskim Gospodarzom, Rodzinom goszczącym uczniów, Dyrekcji i Nauczycielom OU „Vasil Levski”, a przede wszystkim koordynatorowi akcji, którym była Pani Elisaveta Slavkova. Czas spędzony w Bułgarii, tak twórczo i aktywnie, na długo pozostanie w pamięci!