Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU w SP nr 2 w Ziębicach


1 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach uczestniczyli w zajęciach Akademii Bezpieczeństwa. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja PZU z Warszawy, która w pełni finansowała cały projekt. Akademia Bezpieczeństwa to ogólnopolska akcja, mająca na celu przeprowadzenie działań z zakresu bezpieczeństwa dla uczniów szkół podstawowych. Od grudnia 2017 do czerwca 2019 w akcji wzięło udział tylko 57 szkół z całej Polski. Dlatego dużym wyróżnieniem dla ziębickiej „Dwójki” była propozycja udziału w tym przedsięwzięciu złożona przez Fundację.

Zajęciami, które  trwały cały dzień objęci byli uczniowie klas I-VIII. Do udziału w akcji zaproszono funkcjonariuszy: Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – aspiranta sztabowego Marcina Błaszkiewicza, Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śl. –  aspiranta Marzenę Chwedeczko, aspiranta sztabowego Tomasza Myślińskiego, sierżanta Kamila Miśkiewicza oraz Komisariatu Policji w Ziębicach – aspiranta sztabowego Ireneusza Przywarę. Oficjalnego otwarcia Akademii Bezpieczeństwa dokonał Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz oraz Dyrektor Szkoły Dorota Hirkowska.

W tym dniu w całej szkole zostały wyznaczone strefy bezpieczeństwa:

  • Strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki
  • Strefa Pierwszej Pomocy
  • Strefa Teatru
  • Strefę bezpiecznego dorastania

Strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki – powstała na sali gimnastycznej. Ustawiono tu, miasteczko ruchu drogowego, wyposażone w:  ulice, przejścia dla pieszych, sygnalizatory świetlne, znaki drogowe. Uczniowie pod okiem policjantów przypominali sobie zasady ruchu drogowego. Na sali był również tor przeszkód, który pod opieką instruktorów pokonywali uczniowie na rowerach. Dodatkową atrakcją była jazda na  segwayach, czyli elektrycznych hulajnogach.  Na boisku szkolnym ustawiony był symulator wypadków, do którego można było wsiąść i przekonać się, że zapięte pasy bezpieczeństwa ratują ludziom życie i trzeba o tym pamiętać!

W Strefie Pierwszej Pomocy – pod kierunkiem ratownika medycznego odbywały się zajęcia na fantomach oraz  zajęcia  interaktywne, gdzie wyświetlane były filmy z zakresu udzielania pierwszej pomocy wraz z omówieniem tematu. Tu również były przygotowane zajęcia plastyczne (stanowiska z długopisami 3D) oraz gry i zabawy z pierwszej pomocy.

W Strefie Teatru – wystawione było tematyczne przedstawienie, ukazujące problemy samotności w rodzinie, uzależnienia od komputera i zażywania  środków psychoaktywnych.

W Strefie bezpiecznego dorastania – uczniowie klas V-VIII uczestniczyli  w zajęciach z policjantem, któremu mogli zadawać pytania podczas gry 100 pytań do… Tu również wyświetlany był film „Cyberprzemoc”. Na korytarzu instruktorzy prowadzili zajęcia polegające na poruszaniu się w założonych alkogoglach i narkogoglach. Symulacje z użyciem okularów dawały zbliżony obraz zachowania się człowieka w stanie upojenia alkoholowego i po zażyciu narkotyków.

Wszystkie strefy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a zajęcia prowadzone były w profesjonalny sposób.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 składają ogromne  podziękowania FUNDACJI PZU w Warszawie i wszystkim szkolącym, za przybycie do naszej szkoły i realizację, tak wspaniałego, bogatego w atrakcje  przedsięwzięcia.